Top 7 plaż w Wielkiej Brytanii – Ranking PSWB

shutterstock 1722144745
Top 7 plaż w UK wg Pięknej strony Wielkiej Brytanii, które powinieneś odwiedzić.
 
7. Rhossili
Majestatyczna i ogromna plaża na której podczas odpływu podobno można dostrzec również wrak statku, zwany Helvetią, który podczas sztormu w październiku 1887 roku zakończył tu właśnie swą historię ( Opowiemy o tym w osobnym blogu ). Plaża Rhossili miała swój udział podczas ceremonii otwarcia Olimpiady w Londynie w 2012 roku. To właśnie tutaj chór dał występ a capella, prezentując piosenkę „Bread of Heaven”, co było emitowane na żywo na stadionie olimpijskim. Również tutaj kręcone były sceny z „Nowej Ziemii”, w serialu sci-fi Doctor Who. W 2014 roku plaża Rhossili została okrzyknięta najpiękniejszą plażą w UK, trzecią w Europie i dziewiątą na świecie przez użytkowników TripAdvisor
 
Parking
1 Coastguard Cottages, Rhossili, Swansea SA3 1PR
 
Czas przejazdu:
Birmingham Bullring – 3.20 h
Ealing Broadway Shopping Centre, Londyn – 3.50 h
Liverpool City Centre – 4.20h
 
 
Rhossili
Rhossili
 
 
 
6. Marloes Sand
Baśniowa plaża z wystającymi strzelistymi skałami widocznymi podczas odpływu. Miejsce wielokrotnie doceniane przez twórców filmowych, ostatnio kręcono tu film “Królewna Śnieżka i Łowca”.
Wielkim plusem tego miejsca jest też fakt, że nie spotkamy tu tłumów turystów.
 
Parking znajdzicie w pobliżu
Marloes Sands, Haverfordwest SA62 3BH
 
Czas przejazdu:
Birmingham Bullring – 4h5m
Ealing Broadway Shopping Centre, Londyn 4h 43 m
Liverpool City Centre – 4h42m
 
 
shutterstock 642607627 scaled
Marloes Sand
 
 
5. Kynance Cove
Jedno z popularniejszych i bardziej znanych miejsc w Kornwalii, które zachwyci o każdej porze roku. Latem znajdziemy tu odpoczywających w słonecznej kąpieli wielu brytyjczyków. Zimą, znajdziemy urokliwe miejsce wśród zielonych klifów i turkusowej plaży.
Parking
Helston TR12 7PJ
Czas przejazdu
Birmingham Bullring – 5h 6m
Ealing Broadway Shopping Centre, Londyn – 5h 45m
Liverpool City Centre – 6h 47m
 
 
DSC05842 scaled
Kynance Cove
 
 
4. Coral beach
Jest bez wątpienia najpięknięjszą plażą na Wyspie Skye w Szkocji. Dzięki temu, że dojazd jest tu utrudniony, droga jest dość wąska na całe szczęście nie spotkamy tu autobusów z wycieczkami. Dojście z parkingu to około 25 minut, więc w słoneczny piękny dzień możemy być tam całkiem sami. Warto udać się na wzgórze Cnoc Mor a Ghrobain z którego rozpościera sięprzepiękny widok na całą zatokę, wysepki i turkusowe plaże.
Na koniec mała ciekawostka. Koral w tym miejscu wcale nie jest koralem tylko skamieniałym wodorostem, bardzo podobnym do koralowca o nazwie Marel.
 
Post code parkingu – IV55 8WF
Post code może nie wskazać dokładnego adresu, więc podaje jeszcze koordynaty – 57°29’20.3″N 6°37’14.8″W
 
Czas przejazdu:
Birmingham Bullring – 9h40m
Ealing Broadway Shopping Centre, Londyn – 11h 40 m
Liverpool City Centre- 8h 40m
 
 
IMG 20220219 124210
Coral Beach
 
 
 
3. Durdle Door/Man of war beach
 
Właściwie to dwie plaże, które są przedzielone klifem.
Jedyna chyba z plaż, którą rekomendujemy by odwiedzić w chłodniejszy dzień, o wczesnym poranku bądź zimą.
Ostatnio policzono, że ścieżką która prowadzi z parkingu do plaży przechodzi 200 000 ludzi rocznie, co sprawia, że jest to najpopularniejsze miejsce południowego wybrzeża.
Nazwa pochodzi od staroangielskiego słowa thirl oznaczającego dryl lub wiertło ponieważ charakterystycznym widokiem tego miejsca jest naturalny łuk wapienny, który liczy sobie 140 mln lat.
Plaża jest kamienista ze stromym podejściem, wielkim plusem są tereny spacerowe wśród okolicznych gór, gdzie możemy spędzić fajnie dzień. Ciekawa trasa wiedzie przez plażę Man of War do Lulworth Cove, nie jest ona bardzo wymagająca, chyba że zastanie nas przypływ, wtedy trochę trzeba się pogimnastykować na mniejszych skałach.
 
Parking: Wareham BH20 5PU
Czas przejazdu:
Birmingham Bullring – 3h 35m
Ealing Broadway Shopping Centre, Londyn – 2h 40 m
Liverpool City Centre – 5h 26m
 
 
IMG 20220219 124222
Durdle Door
 
 
2. Porthcurno i Pedn Vounder beach
Przez wielu uznawana za jedną z piękniejszych plaż świata, usypana naturalnie z małych pokruszonych przez fale muszelek, koralowców i skamieniałych wodorostów. Całość jest tak rozdrobniona, że czujemy się jak na lekkim białym piasku. W słoneczny i ciepły dzień możemy odnieść wrażenie jakbysmy znajdowali się w egzotycznym rajskim kraju.
Wielkim plusem tego miejsca są liczne szlaki wędrowne wśród okolicznych klifów, dzięki czemu widoki z góry są zapamiętamy na zawsze. Całość okraszona jest niezwykłą historią. W 1870 roku wybudowano tutaj stację telegraficzną do której dochodziło 14 kabli i była to wtedy największa tego typu stacja na świecie.
z Widokiem na plażę Porthcurno związany jest także słynny na cały świat Minack Theatr, powstały na początku XX wieku.
Ciekawa jest także Logan Rock o której napiszemy w osobnym artykule.
Minusem tego miejsca są tłumy, gdyż w słoneczny letni dzień ciężko o wolne miejsce na dość dużej plaży. Ratunkiem jest pobliskie Pedn Vounder beach, niedostępne niestety podczas przypływu.
 
Parking : Car Park, Porthcurno, Penzance TR19 6JX
Czas dojazdu :
Birmingham Bullring : 4h 50m
Ealing Broadway Shopping Centre, Londyn: 5h 24m
Liverpool City Centre: 6h 23m
 
 
DSC05914 scaled
Porthcurno beach
 
 
1. Luskentyre Beach
Nasz numer jeden, absolutnie nie z tego świata. To właśnie tu znajdziemy kilometry pustej piaszczystej plaży z rozgwiazdami otoczonej wrzosowymi wzgórzami. Miejsce całkowicie odcięte od świata, być może przez odległość, klimat, lecz niewątpliwie dzięki temu czuć tu magię.
Plaża wygrała wiele innych rankingów, również i tych światowych wyprzedzając egoztyczne plaze na Bermudach, czy Malediwach.
Wiele plaż na wyspie Harris i Lewis powinno znaleźć się w tym rankingu, zdajemy sobie jednak sprawę z tego jak trudno się tam dostać i nasz ranking byłby zdominowany praktycznie jednym archipelagiem. Dodamy osobny artykuł o podrózy w miejsce z najpiękniejszą plażą wg nas w całym UK jak i okolicznych plażach, oraz co warto tam jeszcze zobaczyć.
 
Parking: Harris, Isle of Harris HS3 3HL
Czas przejadu:
Birmingham Bullring – 12h 25m
Ealing Broadway Shopping Centre, Londyn – 14h
Liverpool City Centre – 11h 20m
 
 
shutterstock 1722144745 scaled
Luskentyre beach
 
Na ilu plażach z naszego rankingu byliście ?
Jak wygląda Wasz ranking ?
Michal Mendyka

Napisane przez 

One thought on “Top 7 plaż w Wielkiej Brytanii – Ranking PSWB

  1. Jeżeli ktoś ma w planach odwiedzić Kornwalie to Porthcurno jest jednym z podstawowych miejsc gdzie trzeba się zatrzymać . Pare minut do Minack Theatre, Ok 10-15 minut do Penzance oraz Lands End. Przy odpowiedniej pogodzie żyć nie umierać . Ale trzeba uważać , sam byłem świadkiem dwóch incydentów (jeden śmiertelny )gdzie przyleciał helikopter ratunkowy ,ponieważ ktoś się wspinał po okolicznych skałach i się ześlizgnął.
    Coral Beach jest bardzo specyficzna plażą, dosyć duża odległość od parkingu i w sumie niewielki parking , odzwierciedla całe piękno tego miejsca . Mało ludzi w porównaniu do innych miejsc z listy oddaje prawdziwe piękno tego miejsca . Ogólnie, sami Brytyjczycy nie dowierzają ze to jest Szkocja :).
    Durdle Door jest szczegolnie znane z wielu ujęć filmowych ale osobiście uważam ze jest przeludnione .Jak dla mnie zrobić zdjęcie i poszukać jakiegoś spokojniejszego punktu w okolicach :).
    Resztę miejsc z powyższej listy odwiedzę wkrótce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *