Wyspa Skye – Czy wytrzyma zbliżający się najazd turystów ?

shutterstock 229254385
 
Wyspa Skye – Przygotowania do sezonu
 
shutterstock 229254385 scaled
 
Lepsze parkingi dla samochodów, oznakowanie dróg i strażnicy są jednymi z planów poprawy turystyki w Szkocji podczas nadchodzącego sezonu.
 
Rozwiązania są zawarte w projektach planów dla obszarów Arisaig i Morar na trasie Road to the Isles, Durness w Sutherland i Glen Brittle na Skye, które przyciągają tysiące zwiedzających.
 
Highland Council powiedział, że chociaż turystyka jest istotnym elementem szkockich wysp to część lokalnej społeczności czuła się „przytłoczona”, liczbą odwiedzających przed Covidem.
 
Plany mają na celu poprawę infrastruktury dla lokalnych mieszkańców i poprawę doświadczeń odwiedzających w związku ze spodziewanym boomem po pandemicznym.
 
Inne rozwiązania obejmują zorganizowanie transportu turystów do ruchliwych miejsc, takich jak Fairy Pools na wyspie Skye.
 
Tegoroczne lato ma być rekordowe jeśli chodzi o liczbę turystów w Szkocji. Spodziewany najazd turystów powiązany z końcem lockdownów i prawdopodobnym końcem Pandemii jest nie lada wyzwaniem dla szkockiej infrasturury turystycznej.
 
Turystyka ma kluczowe znaczenie dla regionu Highlands, a według danych VisitScotland w 2019 r. odwiedzający region Highlands wydali łącznie 1,6 miliarda funtów.
 
Według Highland Council region odnotował „ostry wzrost” odwiedzających po blokadach Covid w 2020 r. i zeszłym roku.
 
Jednak niektóre z najpopularniejszych obszarów nie mają infrastruktury, która byłaby w stanie obsłużyć dużą liczbę osób, brak chociażby sposobu wywozu ogromnej ilości śmieci zostawianej codziennie przez turystów jest tylko jednym z problemów.
 
Według informacji zwrotnych otrzymanych w związku z projektami planów, inne problemy obejmowały również zbieranie owiec przez pasterzy, zakłócane przez osoby chcące robić zdjęcia, oraz ekologiczne szkody wydm spowodowane dzikim biwakowaniem.
 
Pojawiły się również obawy dotyczące pozostawienia dzieci bez opieki podczas pływania w basenach Skye’s Fairy Pools.
 
Jakie są Wasze wrażenia ze szkockiej wyspy mgieł – Isle of Skye ?
Michal Mendyka

Napisane przez 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *