Londyn

map

Bez tytulu

Jak w 1 dzień zwiedzić Londyn mieszkając 4h jazdy od stolicy ?

Mieszkając dość daleko od Londynu, nie musimy wydawać sporej ilości gotówki na nocleg i wyżywienie by zwiedzić stolicę królestwa. także jeśli mieszkasz w Nottingham, Sheffield, Bournemouth, Czy Norwich możesz śmiało zaplanować sobie pełen atrakcji dzień w Londynie wydając tylko na paliwo/ bilet autobusowy i parking.

Jest to propozycja podróży nisko budżetowej, więc warto na cały dzień przygotować sobie kanapki i kawę, bądź herbatę w termosie. Bez obaw nikogo nie źdżiwi Wasz widok na trawie w parku w Londynie zajadających przygotowane kanapki.

Istnieją dwa główne sposoby dojazdu do Londynu i są one najpopularniejsze. Dojazd samochodem lub autobusem.

Dojazd samochodem do Londynu nie jest taki trudny, planując taką wycieczkę jedźmy w weekend.W sobotę lub niedzielę o godzinie 8 lub nawet 9 rano zobaczymy prawie puste ulice. Jadąc z północy Anglii przejazd przez Londyn zajmie nam o tej godzinie około 30 minut. Autem najlepiej dojechać do okolic Hyde park i tam sugeruję poniższy parking.

Q-Park 26 Queensway, London W2 3RX Parking podziemny czynny całą dobę. Cena to około 40 f za 8h

Przyjazd w sobotę lub niedzielę niesie ze sobą kolejny plus ponieważ nie trzeba płacić tzw Congestion Charge, czyli opłaty za wjazd do centrum Londynu. Jednak jadąc z północy Anglii i parkując we wskazanym przeze mnie parkingu o tą strefę nie zahaczamy.

Zakładając, że zwiedzanie zaczniemy około godziny 9 około godziny 16 powinniśmy być ponownie przy samochodzie.

Dojazd autobusem opiszę na końcu.

Wychodząc z parkingu kierujemy się na łuk Wellingtona. Dla osób mało zorientowanych przyda się odpalenie google maps, chociaż w parkingu podziemnym może nie zadziałać od razu.

Oczywiście nie będę się tu rozpisywać o każdym zabytku i jego historii bo nie taki jest cel tego wpisu. Skupiam się tu na poprowadzeniu Was przez Londyn.

W pobliżu Łuku Wellingtona znajduje się mnóstwo pomników poświęconych ofiarom I i II wojny światowej poległych na wszystkich frontach. Przechodzimy przez łuk, następnie przez skrzyżowanie po prawej stronie mając mur, wysoki na około 2 metry. To Mur posiadłości pałacu Buckingham a za nimi znajdują się ogrody królewskie. Niestety raczej nie będą dostępne dla zwiedzających.

Idąc cały czas prosto pierwsze co powinno nam się rzucić w oczy to pozłacany pomnik królowej Wiktorii. Sugeruję najpierw udać się pałac Buckingham by go zobaczyć przez kraty.

Bardzo popularna jest zmiana warty gwardii królewskiej i teraz w zależności od godziny w jakiej się tam znajdziemy takie tłumy spotkamy. Oglądanie tego widowiska to swego rodzaju pułapka czasowa. Jeśli pojawimy się tam za późno tzn, zbyt blisko określonego czasu to nie zobaczymy ani pałacu przez bramę ani zmiany warty. Jeśli pojawimy się dość długo przed to zobaczymy pałac, ale czekając na zmianę warty stracimy mnóstwo czasu.

Harmonogram zawsze możecie sobie sprawdzić tutaj: https://changing-guard.com/dates-buckingham-palace.html

Będąc pod pomnikiem Wiktorii warto się jeszcze raz obrócić i zrobić zdjęcie z wysokości St James Park. Dostanie się tam może być lekko utrudnione z tego względu iż w weekendy często ta droga jest wyłączona z ruchu i będziemy musieli obejść i przedostać się przez liczne barierki. By iść dalej sugeruję dostać się na początek ulicy The Mall i skręcić do St James Park w prawo. Przejdziemy wtedy najstarszym z królewskich parków w Londynie a czeka nas w nim mnóstwo wiewiórek, które potrafią jeść z ręki, oraz ptaków wszelkiego rodzaju w tym i pelikany.

Idąc lewym wybrzeżem jeziora dojdziemy do ulicy Horse Guards Rd. Należy ją przejść i mamy piękny widok na między innymi budynki konnej kawalerii królewskiej wraz z London Eye. Idąc wprost przejdziemy przez plac służący do konnych parad i wejdziemy w mniejszy plac gdzie zobaczymy pełniącą straż gwardię królewską a także królewską gwardię konną.

Wychodząc na ulicę Whitehall, kierujmy się w prawo. Po lewej stronie będziemy widzieć wielki Budynek Ministerstwa Obrony Narodowej i słynnego MI6 – Niestety nie zobaczymy tam Jamesa Bonda, ale to właśnie do tego budynku wzdłuż trasy, którą przeszliśmy od Pałacu Buckingham biegnie podziemny tunel dla królowej do schronu przeciw atomowego. Idąc dalej Whitehall po prawej stronie mijamy słynne Downing street i w zależności od tego jakie protesty tego dnia się odbywają zobaczymy coś bądź nie.

Idąc cały czas prosto mijamy słynne czerwone budki telefoniczne, stację metra i naszym oczom ukazuje się słynny Big Ben. Remont powinien się skończyć latem 2022 roku, więc do tego czasu możecie zobaczyć słynny zegar zasłonięty rusztowaniem. Sugeruję przejść w pierwszej kolejność przez plac zwany Parliament Square Garden w stronę Opactwa Westminster Abbey, gdzie koronowano wszystkich królów od 1066 roku. Wstęp do kościoła wedle uznania, niestety jest płatny. Idąc z Westminster Abbey w stronę parlamentu widzimy już z bliższej odległości London Eye a także w tle The Shard – najwyższy wieżowiec w Londynie, choć wyścig o ten status trwa.

Teraz już możemy kierować się w stronę Tamizy i przejść pod London Eye. Jeżeli ktoś nie chce extra wydawać na przejazd kołem i stać w kolejce to polecam wejść do środka i skorzystać za darmo z pokazu 4D.

Z dodatkowych atrakcji i płatnych szczerze polecam rejs po Tamizie w dwie strony pod Tower Of London. na rejs możemy się udać bezpośrednio pod London Eye, bilety kupuje się na molo. W trakcie rejsu wysłuchamy bardzo ciekawych historii o budynkach które widzimy po obu stronach rzeki. Dopływamy pod Tower Bridge, wysiadamy i możemy się przejść w okolicach Tower of London a także Tower Bridge wzdłuż Tamizy. Wracamy na molo pod Tower of London i łapiemy rejs powrotny. Sugeruję w drodze powrotnej oglądać drugą stronę rzeki niż podczas właściwego rejsu. Najlepiej wysiąść po przeciwnej stronie Tamizy względem London Eye na Westminster Pier. Idziemy wzdłuż rzeki ulicą Victoria Embankment aż do Golden Jubilee bridges i skręcamy w lewo idąc Northumberland Ave aż do słynnego Trafalgar Square, można obejść plac, ale docelowo kierujmy się w jego prawą stronę i omijając galerię narodową dochodzimy do Charing Cross Rd skręcamy w restauracyjną uliczkę Irving St.

Przechodzimy przez Plac Leicester i kierujemy się w stronę budynku M&Ms World, jeżeli jesteśmy z dziećmi to na pewno do niego zostaniemy wciągnięci, wejście jest za darmo. Mijamy M&ms World z lewej strony i jesteśmy u progu chińskiej dzielnicy Londynu.

mijając główną bramę chińskiego miasta skręcamy w drugą ulicę w prawo w Gerrard St. Idziemy tą ulicą cały czas prosto. Dojdziemy do końca i skręcamy w prawo, idziemy cały czas prosto aż do Cafe Rimini. Następnie skręcamy w prawo i lewo przechodząc obok Leicester Square. Wracamy tą samą drogą na Trafalgar Square.

Przecinając Trafalgar Square kierujemy się w stronę Admiralty Arch, który jest bardzo charakterystycznym budynkiem. Idziemy cały czas prosto The Mall aż do pałacu Buckingham. Wracając nie musimy ponownie dochodzić do pałacu, można wejść w pierwszą uliczkę po Stable Yard, przeznaczoną tylko dla pieszych i możemy przeciąć Green Park dochodząc do Łuku Wellingtona idziemy dalej wzdłuż Hyde Park wracamy do samochodu.

Różnica pomiędzy przyjazdem autobusem a samochodem w zwiedzaniu o której wspomniałem na początku jest taka, że z dworca autobusowego Victoria musimy wyjść w prawo na Buckingham Palace Rd. i idąc prosto dochodzimy do pomniku królowej Wiktorii.

Powyższa trasa przewidziana jest na około 16 km pieszo, ale gwarantuję, że można bardzo fajnie spędzić dzień nie wydając dużo pieniążków. Oczywiście są różne sposoby na zwiedzanie Stolicy królestwa i różne plany, ale ten myślę zadowoli każdego, no chyba że ktoś zupełnie nie lubi chodzić

Michal Mendyka

Napisane przez 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *