Bedruthan Steps

DSC057741

DSC057741Miejsce to było już bardzo popularne ponad 100 lat temu, kiedy to w epoce wiktoriańskiej zjeżdżali bogaci Brytyjczycy do pobliskiego Newquay.

Dramatyczne widoki dostarczają tu niezwykłych wrażeń, fale wijące się wśród skał sprawiają, że czujemy magię tego miejsca.

Magię tworzy też krótka legenda związana z tym miejscem. Chociaż pierwszy zapis tej historii pojawił się w XIX wieku to można pomyśleć iż jest ona prawdziwa.

Wg legendy olbrzym o imieniu Bedruthan stworzył sobie schody z klifów, które ułatwiły mu przedostanie się przez zatokę.

Bardziej naukowe podejście do tego miejsca pokazuje nam tu jak wielkimi siłami dysponuje tu matka natura. Wiatr i fale nieustannie i od wielu, wielu lat zmieniają wygląd tego miejsca.

Przykładem jest tu skała znana jako Queen Bess Rock została ona nazwana w czasach wiktoriańskich ze względu na podobieństwo do Elżbiety I. Erozja sprawiła, że głowa królowej spadła do morza.

 

Przez lata największym wyzwaniem okazało się zapewnienie dostępu do plaży. W 1973 roku za 25 tyś funtów, co wtedy było ogromnym majątkiem zbudowano schody, które przetrwały 17 lat. W 1995 roku ponownie wyremontowano schody, które przetrwały aż do 2019 roku. Obecnie schody do plaży są zamknięte do odwołania.

Pomimo tego polecamy wybrać się w to miejsce i przejść się magicznymi klifami by zobaczyć schody Olbrzyma Bedruthana.

Michal Mendyka

Napisane przez 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *